موزه البرز

موزه البرز، نخستین موزه مجازی کشور  با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  به منظور گردآوری ، حفظ و ارایه موضوعات قدیمی از قبیل عکس ها، اسناد ، اشیا ، آداب و رسوم ، افسانه ها ، اماکن باستانی ، مناطق کوهستانی ، دیدنی ها و دانستنی های روستا های منطقه البرز بوجود آمده است . محلی است برای یاد آوری خاطرات و زندگی درگذشتگان ، شناخت بیشتر تاریخ و سرگذشت مردمانی که در آن زندگی می کنند ؛ آشنایی با آداب و رسوم ، فرهنگ و اعتقادات آنها .آرشیو قدرتمند و قابل استنادی است برای مطالعه تاریخ بخشی از سرزمین کهن ایران.

پیشینه موزه البرز به روایت اسناد

جمع آوری و نگهداری اسناد از اهداف و وظایف هر موزه تاریخی است . همانطور که اسناد با قدمت زیاد که در دسته بندی های میراث فرهنگی تاریخی قلمداد می شوند زمانی سند روز بوده اند، اسناد امروز نیز در آینده ای نه چندان دور اسناد تاریخی محسوب خواهند شد. محتوای هر سند تاریخی همانند آینه ای انعکاس زمانه خویش است .هر سند تاریخی بیانگر کیفیت روابط اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی زمانه ای است که در آن تدوین شده است. از این منظر هر رفتار اعم از عملی ، کلامی و یا نوشتاری بخشی از فرهنگ مردم  تلقی می شود. از تلاش هیات امنای مسجد بیلقان برای تعطیل کردن موزه به بهانه و با توسل به مسایل شرعی گرفته تا خود نمایی مدیر کل وقت سازمان میراث فرهنگی استان در مراسم افتتاح دفتر وب سایت موزه البرز به عنوان نخستین موزه مجازی کشور و مصادره واژه ها به نفع خود . از استعلام از سازمان امور مساجد استان و استفتاء از دفتر مرجع شیعی معتبر برای پاسخگویی به هیات امنای مسجد گرفته تا کارشکنی های کارشناسان میراث فرهنگی استان در پیشرفت کار موزه ؛ تمامی بخشی از فرهنگ مردم است که در این برهه از زمان و در این اقلیم جریان دارد.

متن خبر میراث فرهنگی

” میراث فرهنگی “

ارسال خبر : 31 اردیبهشت 1390  (15:25) موزه مجازی استان البرز افتتاح شد

استان: تهران

موزه مجازی استان البرز صبح امروز افتتاح شد و از این پس اطلاعات جامع و مستندی در خصوص این استان در دسترس علاقمندان قرار دارد.

مدیرکل میراث‏ فرهنگی، صنایع ‏دستی و گردشگری استان البرز در گفتگو با میراث آریا (chtn)، با اعلام این مطلب اظهار داشت: این موزه به منظور گردآوری، حفظ و ارائه موضوعات قدیمی از قبیل عکس‏ها، اسناد، اشیاء ، آداب و رسوم، افسانه‏ها، اماکن باستانی، مناطق کوهستانی، دیدنی‏ها و دانستنی‏های روستاهای منطقه البرز راه‌اندازی شده است.

«محمدرضا پوینده» با اشاره به اینکه آدرس این موزه مجازیwww.amoo.info است، ادامه داد: این موزه محلی برای یادآوری خاطرات، زندگی درگذشتگان است.

مدیرکل میراث‏ فرهنگی، صنایع‏ دستی و گردشگری استان البرز آشنایی با آداب و رسوم، فرهنگ و اعتقادات آن‌ها را از دیگر اطلاعات موجود در این موزه دانست و اضافه کرد: موزه مجازی البرز آرشیو قدرتمند و قابل استنادی برای مطالعه تاریخ روستایی بخشی از سرزمین کهن ایران است.

او با اشاره به اینکه مالکیت معنوی موزه به تمامی روستائیان البرز متعلق است، ادامه داد: بر این اساس نه تنها بازدیدکنندگان از محتوای موزه‏ ها دیدن خواهند کرد بلکه می‏توانند نظر خود را درباره آن‌ها بیان کنند.

این مقام مسوول یادآور شد: امروزه موزه مجازی البرز به عنوان مرکزی برای مطالعات روستایی در حیات فرهنگ‏های بومی منطقه می‏تواند ایفای نقش کند.

او خاطرنشان کرد: توسعه و رشد کیفی و کمی موزه مجازی البرز نیازمند توجه، همت و همکاری علاقه‏ مندان آینده‏ نگر است.

متن همیشگی صفحه اول وب سایت موزه

AMOO (Alborz Museum of Obsolete Objects ) : has been established to compile , preserve and present ancient issues of villages in the Alborzes such as old photos, documents, objects, costumes traditions and myths, along with mountainous areas , scenes , ancient places and any other information which reminds us of the ancestors’ memorise and life in the past. AMOO is also considered a place to know more about the people living there , their culture , history and beliefs . AMOO is a unique and reliable source to study rural history of a part of the ancient land of Persia

موزه مجازی البرز اولین موزه مجازی ایران با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  به منظور گردآوری ، حفظ و ارایه موضوعات قدیمی از قبیل عکس ها، اسناد ، اشیا ، آداب و رسوم ، افسانه ها ، اماکن باستانی ، مناطق کوهستانی ، دیدنی ها و دانستنی های روستا های منطقه البرز بوجود آمده است . محلی است برای یاد آوری خاطرات و زندگی درگذشتگان ، شناخت بیشتر مردمانی که در آن زندگی می کنند و آشنایی با آداب و رسوم ، فرهنگ و اعتقادات آنها .آرشیو قدرتمند و قابل استنادی است برای مطالعه تاریخ روستایی بخشی از سرزمین کهن ایران.

مجوزها و مراسم افتتاح دفتر وب سایت موزه البرز

موزه البرز